Model NO. : EC12C31V02
Readout Mode : Contact
Operating System : Contact Brush Type
Signal Output : Voltage Output
Axle Sleeve Type : Empty Type
Package : -
Installation Form : Axle Sleeve Type
Brand : Taowaves
Axonia : -
Transport Package : Carton
Specification : 12mm
Trademark : TAOWAVES
Origin : China
Customization : Available
Type : Rotary Encoder
Working Principle : Incremental
| 1.Electrical Characteristics | |
| Rated voltage: | DC 5V |
| Resolution: | 12/24pulses/360° |
| Insulation resistance: | 100MΩ Min at DC 250V |
| Dielectric strength: | 1 minute at AC300V |
| Phase Difference: | 12≥6.7ms / 24≥3.4ms |
| 2.Mechanical Characteristics | |
| Total ratational angle: | 360°(Endless) |
| Detent torque: | 3~15mN.m.(30~150gf.cm) |
| Shaft wobble: | 0.7*L/30mm p-p Max(L: mounting height) |
| Push-Pull Strength of shaft | 8KG |
| Operation fore of switch: | 500±200gf / 1000±200gf |
| Travel of switch: | 0.5±0.3 mm |
| 3.Endurance Characteristics | |
| Rotational life: | 30,000cycles |
| Push-life: | 20,000cycles |
| Operating temperature range: | -30ºC to+80ºC |
| Storage temperature range: | -40ºC to+85ºC |
Application:
12mm Compact Modules Mini Encoder Knob with EC12C31V02 Structure Images |